Egyéni fejlesztés

Teszt

Tesztcsomagunk 6 egyénileg kitöltendő tesztből áll. A felmérés során használható tesztek: intelligencia teszt, személyiség és képességvizsgálói teszt, motivációt vizsgáló teszt, attitűd vizsgálat, fogalomtisztázó tesztcsomag: közösségi szerepet vizsgáló (morális szint) felmérés, cégen belül betöltött szerepet (lojalitás) vizsgáló felmérés.

Tesztjeink

Személyiség és kompetencia teszt

Tesztrendszerünk saját fejlesztésű, hazai munkaerőpiachoz igazított, sajátosan „magyar” viselkedési mintákat vizsgáló, minden fontosabb személyiség és kompetencia területre kiterjedő komplex rendszer.
- ELOLVASOM A RÉSZLETEKET

Pontos, rugalmas, könnyen használható és komplex eszköz született. A sokévnyi kutatás és számtalan tanácsadó munkatársunk áldozatos erőfeszítése nyomán igazi értéket alkottunk.

Tesztjeink kitöltéséhez 1,5-2 óra szükséges. A válaszok megadásához 3 (igen-talán-nem), 5 (jellemző-nem jellemző fokozati skála), vagy 10 faktor (0-9-ig osztályozás) használható, az adott alkalmazási terület szempontjainak megfelelően. Eszközeink megbízhatóságát, érvényességét, évente vizsgáljuk.

Az elkészült és feldolgozott eredményeket látványos grafikonokon összesítjük, diszkrét módon, egy megközelítőleg 1-1,5 órás motivációs tesztinterjú keretein belül adjuk át. Az interjú során a tesztértékek pontosítására, az egyes eredmények hátterében megbúvó mögöttes okok feltárására is sor kerül. Elsődleges szándékunk, hogy kétségek nélküli, maximálisan pontos személyiségprofilok összeállításával mutassuk meg munkánk valódi értékét.

Differenciált IQ tesztek

IQ felmérésünk három differenciált területen vizsgálja az egyéni és a csoportos intelligencia szinteket: Probléma megoldó / probléma feltáró / probléma elvető képesség. Az intelligencia szint mérése kulcsfontosságú munkaalkalmassági kérdések eldöntésekor. Egyes pozíciók betöltésének feltétele a megfelelő IQ érték és az abból következő előnyös képességjegyek.

- ELOLVASOM A RÉSZLETEKET

Ugyanakkor az IQ korábban túlhangsúlyozott szerepe napjainkban már helyére került. Számtalan statisztikai elemzés bizonyította be, hogy általánosságban az IQ szint nem korrelál a várható teljesítményszinttel. Bár az intelligencia mérése csupán kiegészítő információ, természetesen nagyon fontos része egy teljes személyiség, illetve kompetencia profil egészének.

Magyarországon – szemben a világ számos más társadalmával -, jelentős a szürkeállomány, intelligencia tekintetében nemzetközi szinten nincs szégyenkezni valónk Munkavállalóink IQ-ja a globális számok tükrében jó, szellemi erőtartalékaink számottevőek. Sokan, amikor az IQ kifejezésre gondolnak, hajlamosak összekeverni annak fogalmát az iskolázottság, lexikális tudás, stb. kvalitásokkal. Klasszikus értelemben az intelligencia nem fedi le az általános műveltség, vagy valamilyen szakterületen szerzett különleges mennyiségű ismeret fogalmát.

Az intelligencia szint mérésére leggyakrabban teszteket használnak. A teszteket nemzetközileg úgy kalibrálják, hogy azokon egy ország átlaga 100 IQ pont körülire, a teljes lakosság 68%-ának eredménye pedig 85-115 IQ pont közé essen. Természetesen minden ilyen felmérés a lakosság egészét kell, hogy reprezentálja, nem korlátozódhat például egy olyan szűkebb területre, mint a munkaerőpiac. Ilyen értelemben megvizsgálható, hogy nemzetközi szinten melyik ország lakossága milyen átlagértéket mutat.

Intézetünk mérései alapján a munkaerőpiac szereplői 109-es átlagot, a kvalifikáltabb vezető rétegei pedig 118-122 pont közötti átlagot mutatnak. A teljes lakosság IQ-ja pedig 100 körülire tehető. Ezzel nemzetközi szinten a középmezőny felső tartományában lehetünk.

Az IQ mindezek mellett fontos, további információt is hordoz. Az általunk használt IQ felmérés 3 részterületet is differenciáltan vizsgál:

1. PROBLÉMA MEGOLDÓ KÉPESSÉG

Ez a képességünk a gyakorlatias helyzetfelismerést és problémakezelést, a felmerülő nehézségek gyors átlátását és elhárítását teszi lehetővé. Akik elsődlegesen problémamegoldók, azok operatív területeken, a tényleges feladatmenedzsment területén nélkülözhetetlenek.

2. PROBLÉMA FELVETŐ KÉPESSÉG

Külön képességünk, hogy a problémákat egyáltalán fel tudjuk-e vetni, meg tudjuk-e fogalmazni. Az igazán kreatív emberek elsődlegesen ebben jók. Képesek előremutató kérdéseket feltenni, egy nehézséget olyan szemszögből látni és láttatni, melyen keresztül a megoldáshoz vezető lehetséges utak lerövidülnek.

3. PROBLÉMA FELTÁRÓ KÉPESSÉG

A probléma feltáró emberek minden esetben az okokat firtatják. Nem a közvetlen feladatmegoldással és nem is annak különféle lehetőségeivel foglalkoznak, hanem a nehézségek okait igyekeznek feltárni. Elemző készségük, lényeglátásuk figyelemreméltó.

A 3 IQ terület alapján egy munkakör elemzésekor, más-más erősségünkre alapozhatunk. Nem az fontos csupán, hogy milyen az IQ eredményünk, hanem az is, hogy melyik fajta (megoldó, felvető, feltáró). Az egyes munkakörök kialakításánál figyelembe kell vennünk, hogy egy, a problémák kezelésében erős, gyakorlatias munkatársat, ne tegyünk kreatív, fejlesztési feladatkörbe. Ugyanígy, akinek a gondolkozásmódja alapvetően felvető, ne kérjük arra, hogy aprólékos, nagy türelmet és pontosságot igénylő, feltáró munkakört töltsön be.

Motiváció analízis teszt

Személyiségfüggő motivációs analízisünk a 16 legfontosabb ösztönző erő hatásosságát vizsgálja. Ahogyan alapszemélyiségünk különböző, úgy az is eltérő lehet, hogy ki, mivel motiválható.
- ELOLVASOM A RÉSZLETEKET

A motiváció a vezetés kiemelt fontosságú kérdésköre. Mindenki ösztönözhető valamivel, de csak akkor, ha ennek eszközét helyesen választjuk meg.

Analízisünk 16 elsődleges motivációs faktort és azok kombinációit (62 féle) vizsgálja. Egy részletes személyiség és kompetencia profil elkészítését követően körvonalazható, hogy kit, mivel sarkallhatunk nagyobb teljesítményre.

A 16 elsődleges eszköz között természetesen ott van a „mindenhatónak hitt” pénz. Szintén lehetséges azonban tárgyi eszközökkel, vagy akár elismeréssel jutalmazni munkavállalóinkat. Megint másik módszer a szakmai fejlődés vagy a magasabb státusz lehetőségének felvillantása.

A megfelelő motivációs eszközök kiválasztása személyfüggő. Szinte biztosra vehetjük, hogy ami az egyik munkavállalónkat lendületbe hozza, az a másikat hidegen hagyja, vagy akár demotiválja. Nincsenek olyan egyetemleges módszerek, melyek egy teljes csapat esetében mindenkire azonos módon hatnak.

A 16 fő eszköz vizsgálatából következően egy vállalati motivációs preferencia mátrix készül, mely egyértelművé teszi, mely módszerek lesznek működőképesek, melyek hiábavalóak, és melyek jelentenek demotivációs kockázatot.

Csoportdinamikia analízis tesztek

A tudatos személyzetpolitika és humán erőforrás menedzsment legfontosabb működési területe, amikor túl az egyes személyek képességein, azok egymásra gyakorolt hatásait vizsgáljuk.

- ELOLVASOM A RÉSZLETEKET

A különböző személyiség és kompetencia profillal rendelkező munkatársak együttesen, a hatékonyság, illetve a „hatékonytalanság” új dimenzióit nyitják meg. Nem véletlen a megállapítás: a HR területén az 1+1 egyenlő lehet 3-al, de akár 0,7-el is. (Vannak olyan személyiségek, melyek erősítik, míg mások gyengítik egymást.) Ez igaz két ember viszonylatában. Ha nagyobb csoportot vizsgálunk, a jelenség még szélsőségesebb eredményekhez vezethet.

Több személy egymásra gyakorolt hatását, előrejelezhetjük szociometriai elemzésekkel, csoportdinamikai mérésekkel. Intézetünk, saját személyiség profil tesztrendszerét használva, mélyreható és részletes csoportdinamikai analíziseket készít, olyan partnerei részére, akik biztosra szeretnének menni, személyzeti döntéseik és HR fejlesztési lépéseik megalapozásakor.

Rólunk

A HCB solutions tesztek

Számtalan kiváló teszt létezik, legtöbbjükkel cégünk is dolgozott, megtapasztalva azok erősségeit és gyengeségeit. Hiányoltuk ezekből a komplexitást, és a hazai viszonyokra adaptált megbízhatóságot. Ezért saját, a hazai munkaerőpiachoz igazított, sajátosan „magyar” viselkedési mintákat vizsgáló, minden személyiség és kompetencia területre kiterjedő tesztrendszert fejlesztettünk ki. Ügyfeleink visszajelzései alapján mára elmondhatjuk, hogy pontos, rugalmas, könnyen használható és komplex eszköz született.
A tesztek megírása egyénenként 1,5 – 2 órát vesz igénybe. A csoportokban történő tesztírásokhoz egy csendes tárgyalóterem szükséges, ahol a program résztvevői kényelmes körülmények között végezhetik a tesztírást, ehhez cégünk igény esetén helyiséget biztosít.

Kérdése van?

Forduljon hozzánk bizalommal, írjon nekünk!

office@hcbsolutions.hu
1093 Budapest, Bakáts u. 1-3. fsz. 7.
+36 20 4879800